CUNEESI - PRALINKI Z PIEMONTU

Czekoladki o nazwie cuneesi pochodzące z miasteczka o nazwie Cuneo w Piemoncie to moje fenomenalne odkrycie dokonane podczas festiwalu czekolady, który odbył się jesienią w Warszawie. Stoisko z włoską flagą, oferujące ponad 30 rodzajów czekoladek, różnokolorowo opakowanych, od razu przyciągnęło mój wzrok a potem stało się słodką inspiracją do wyprawy w głąb Piemontu.

Tradycyjne Cuneesi al Rhum to czekoladki składające się z dwóch warstw bezy, pomiędzy którymi znajduje się krem czekoladowo-rumowy a całość oblana jest ciemną czekoladą. 

cuneesi; cuneo;

Pochodzenie czekoladek jest przedmiotem dyskusji. Miejscowa legenda mówi, że powstały one powstały na początku XX wieku nieco przypadkowo, podczas eksperymentów cukiernika z Drunero (w prowincji Cuneo), Pietro Galletti. Pietro pracował nad przepisem na kremowe ciasto z rumem oblane czekoladą. Z tego eksperymentowania pozostała mu duża ilość kremu, który postanowił wykorzystać, wypełniając nim małe czekoladowe bezy. Pozostawił je na noc a następnego ranka odkrył, że bezy całkowicie wchłonęły rum tracąc tym samym swoją kruchość. Rozczarowany, w pierwszej chwili chciał je wyrzucić, jednak finalnie postanowił polać je czekoladą i dać do spróbowania swoim znajomych. W ten sposób, pocztą pantoflową, zdobywając coraz większe uznanie, sława czekoladek dotarła do miasteczka Cuneo, któremu zawdzięcza swoją nazwę.

Obecnie prawo do używania nazwy Cuneesi al Rhum należy wyłączne do cukierni o nazwie Pasticceria Arione, działającej w Cuneo od 1923 r. To Andrea Arione rozsławił czekoladki jakie znamy obecnie, z dwoma warstwami bezy i kremem pośrodku. To tu możemy skosztować i kupić cuneesi według tradycyjnego przepisu strzeżonego do dziś przez rodzinę Arione i chronionego  znakiem towarowym.

arione, cuneo, arionepasticceria, dolci italiani, cuneesi

Kawiarnia Arione przyciągała wielu znamienitych gości, w tym Ernesta Hemingwaya, który w 1954 r., podczas podróży z Mediolanu, gdzie odwiedził swojego przyjaciela i magnata wydawniczego Arnoldo Mondalori, do Nicei, gdzie planował spokojny wypoczynek, zatrzymał się w Cuneo, aby kupić słynne czekoladki cuneesi dla swojej żony.

Cuneesi są obecnie tradycyjnymi czekoladkami regionu i pod tą nazwą produkowane są przez wiele lokalnych firm. Kultowym miejscem pozostaje jednak nadal wspomniana wyżej Pasticceria Arione. Znajduje się w centrum miasteczka i zachwyca nie tylko produktami ale też przepięknym historycznym wnętrzem

W Pasticceria Arione nawet tradycyjne cuneesi przybierają świąteczne stroje i w okresie bożonarodzeniowym są odświętnie opakowane. Ta włoska dbałość o tego rodzaju szczegóły jest absolutnie urocza i wręcz rozczulająca.
arione; cuneo; arionepasticceria, cuneesi, dolciitaliani

Mała, osobista refleksja... nie przestaje mnie zachwycać, że kolejna cukiernia w kolejnym niewielkim włoskim miasteczku może pochwalić się tak bogatym i różnorodnym asortymentem: czekoladki, pralinki, gianduiotti, marroni (kasztany), ciasteczka a także najróżniejsze ciastka nie tylko przygotowywane ze świetnej jakości produktów ale też estetycznie piękne i dopracowane w najmniejszym szczególe! Dołóżmy espresso i mamy la dolce vita! Za to kocham Włochy!

Na zakończenie wróćmy do Polski, gdzie w warszawskiej Hali Gwardii na stoisku prowadzonym przez firmę Peccati di Gola, specjalizującą się w produktach włoskich, możemy znaleźć różne rodzaje piemonckich czekoladek, w tym praline alla crema, produkcji mistrzów czekolady z Mandrile Melis, w ponad 30 smakach - potwierdzam, są absolutnie fenomenalne!

praline alla crema, mandrile melis; peccati di gola, cuneesi, cuneo, fassano


instagram